Hpv Aşısının Faydaları Nelerdir?
20 Temmuz 2024

Hpv Aşısının Faydaları Nelerdir?

HPV Aşısı ve Önemi

HPV aşısı, rahim ağzı kanserinden korunmak amacıyla uygulanmaktadır. Human Papilloma Virüs (HPV), cinsel temasla bulaşan hastalıklar arasında ilk sırada yer almaktadır. Bunun yanı sıra, deri teması yoluyla da virüsün bulaşma özelliği bulunmaktadır. Virüs bulaştıktan sonra yaklaşık 6 hafta içinde etkili olur ve yıllarca sessiz bir dönem geçirebilir. Bağışıklık sistemi tarafından baskılanabilir. Bu virüs, kadınlarda rahim ağzı kanserine ve genital siğillere neden olurken, erkekler ise bu virüsü kadınlara bulaştırmaktadır. Aşı, canlı virüs taşımaz ve 6 ay içinde 3 doz halinde uygulanır. Aşı, hastalıklara neden olan dört farklı virüse karşı koruma sağlar.

HPV Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bu aşı, en erken 9 yaşında olmak üzere, 12-26 yaş arası genç kızlara yapılmaktadır. Aşının bu yaşlarda yapılma nedeni, cinsel ilişkinin başlamaması sebebiyle, HPV virüsüyle karşılaşılmamış olmasıdır. Bu koşullarda aşının koruyuculuğu daha fazla olmaktadır. Cinsel yaşamın başlamış olması durumunda, aşının koruyuculuğu azalmaktadır. Bunun nedeni, bu kişilere HPV virüsü bulaşmış olmasıdır. Buna rağmen, diğer üç virüse karşı koruma sağlayacaktır. Günümüzde 26 yaş sonrasında aşı için çalışmalar yapılsa da henüz uygulamaya geçmemiştir. Özellikle bu hastalıklar açısından riskleri yüksek olan kişilerin, aşıyı yaptırmaları önerilir.

HPV Aşısı Erkeklere Yapılabilir mi?

Erkekler üzerinde anüs, penis kanseri ve siğiller açısından koruyuculuğu düşünülse de uygulamaya geçmemiş bir durumdur. Uygulandığında kadınlar için de korumayı artıracak bir uygulama olacaktır. Bu nedenle, erkeklerin de HPV aşısı yaptırmaları, toplum sağlığı açısından önemlidir.

HPV Aşısı Hamile Kadınlara Yapılabilir mi?

Hamile ve anne karnındaki bebekler üzerindeki etkileri bilinmediğinden, aşı gebe kadınlara önerilmemektedir. İlk dozdan sonra hamile olduğunu anlayanlar, gebelik sonrasında kalan aşılarına devam edebilir. Bu durumda, gebeliğin sona ermesinin ardından aşı takvimine yeniden başlanmalıdır.

HPV Aşısı Ne Kadar Koruma Sağlar?

Aşı, dört farklı virüse karşı koruma sağlar. Bu virüslerin neden olduğu vajina prekanseröz, vulva, serviks oluşumlarını ve genital siğilleri engeller. Bu virüslerden birine yakalanmış olan kişilerde korunma düzeyi daha düşük olmaktadır. Aşı, bu hastalıkları tedavi etmez, sadece korunmaya yardımcı olur. Yapılan bilimsel çalışmalar, aşının 5 yıl koruma sağladığını kanıtlamıştır. Rahim ağzı kanserlerine ve genital siğillere karşı tetkiklerin yine de yapılmasında fayda vardır. Az da olsa, aşının koruyuculuk etkisi bazı durumlarda azalmaktadır. Aşının üç doz olarak yapılması, koruyuculuğu açısından önemli bir unsurdur.

HPV Aşısının Ekstra Bilgiler ve Öneriler

HPV aşısı, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önemli bir koruyucu önlemdir. Aşı programlarına dahil edilmesi, toplum sağlığı açısından büyük önem taşır. Aşının yan etkileri genellikle hafif olup, enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık ve hafif ateş gibi belirtilerle sınırlıdır. Aşı sonrası ciddi yan etkiler nadiren görülmektedir. HPV aşısı, sadece rahim ağzı kanserine karşı değil, aynı zamanda diğer HPV ile ilişkili kanser türlerine karşı da koruma sağlar. Bu nedenle, aşı uygulaması hem bireysel hem de toplumsal sağlık açısından büyük önem arz etmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Konjuge Pnömokok Aşısı

Konjuge Pnömokok Aşısı

Verem Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Verem Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hepatit A Aşısı Faydaları Nelerdir?

Hepatit A Aşısı Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Su Çiçeği Aşısının Faydaları Nelerdir?

Su Çiçeği Aşısının Faydaları Nelerdir?